A térdficam fajtái, kialakulása, tünetei, kezelése és megelőzése
A térdficam a térd egyik legsúlyosabb sérülése, ijesztő látványt nyújtó baleset. Ekkor a térdízületben találkozó combcsont és lábszárcsont nagy erő hatására eltávolodik egymástól, elhagyja az ízületi tokot, és a térd deformált állapotban marad. A keresztszalagok és oldalszalagok szakadásával jár.
A térdficam fajtái
A térdficam esetében két jelentős különbség, amikor
- a csontok eltávolodnak egymástól, de maguktól visszatérnek eredeti helyzetükbe,
- az ízületből kilépő csontok eltávolodva, az ízületből kilépve maradnak.
Mitől alakul ki a térdficam?
A térdficam jelentős erőbehatásra, a térdízület csavarásával, hirtelen irányváltoztatással járó mozgás, sportbaleset (labdarúgás, síelés), közlekedési baleset során, rosszul kivitelezett mozgásnál, rossz talajfogáskor, leeséskor jöhet létre. Elősegítik
- a lábszár tengelydeformitásai (x-láb), anatómiai rendellenességek (lúdtalp)
- laza szalagok
- izomgyengeség, izomegyensúly hiánya.
Milyen tünetekkel jár a térdficam?
A térdficam igen erős fájdalommal jár,
- általában látható a deformáció a térdízületen,
- gyorsan megduzzad a térd,
- vérömleny alakul ki,
- az ízület nem terhelhető, a sérült nem tud lábra állni,
- instabilitás abban az esetben, ha a térd visszaugrott a helyére.
Hogyan diagnosztizálható a térdficam?
A térdficam sok esetben látható: az ízület deformált állapotban marad. Az ortopéd orvos meghallgatja a sérülés történetét, szemrevételezi és fizikálisan megvizsgálja az ízületet. Röntgenfelvétellel bizonyosodik meg a csontvégek helyzetéről, esetleges egyéb csontsérülésről. Teljes ficam esetében az érszakadást angiológus érfestéssel diagnosztizálja.
Hogyan kezelhető a térdficam?
Teljes térdficam esetén sürgős műtéti beavatkozásra van szükség, ezért hívjunk mentőt. A megérkezéséig helyezzük nyugalomba a sérültet, de ne próbáljuk meg helyre tenni az ízületet. A térdficam sok esetben érsérüléssel, idegsérüléssel is járhat, ezért is fontos a mielőbbi orvosi segítség.
A térdficam kezelés menete
- Az orvos általános érzéstelenítésben helyére teszi a csontokat, varrja a szalagokat, ereket és az ízületi tokot.
- Ezt követően a térdet 15 fokos szögben toksínben rögzíti és folyamatosan ellenőrzik a vérkeringést.
- A duzzanat megszűnte után 4 hétre gipszrögzítés kerül a térdre.
Gyógytorna térdficam után
A gyógytorna combfeszítő izom gyakorlatokkal a műtét után mielőbb elkezdődik, a gipsz levétele után kibővül a térdfunkciók helyreállítását elősegítő gyakorlatokkal.
Akkor is szükség lehet rövidebb ideig gipszrögzítésre, amennyiben a csontok visszatérnek a helyükre. A rögzítés után ugyanúgy gyógytorna szükséges a helyreállításhoz.
Hogyan előzhető meg a térdficam?
Mivel váratlan baleset során fordul elő, megelőzésénél elsődleges szerepet játszik a biztonságos közlekedés, vezetés, sportolás, a balesetveszélyes helyzetek elkerülése.
Az ismétlődés megelőzésében a helyreállító műtétet követő rehabilitációnak nagy jelentősége van. A helyesen elsajátított gyakorlatokkal elérhető, hogy erős izomfűző rögzítse a térdízületet és az izmok tehermentesítsék az ízületet.
Nem teljesen tökéletes gyógyulás esetében ajánlott a térd hirtelen ki- és beforgásait kerülni, erősebb igénybevétel esetén térdrögzítőt használni.
Rólunk
Modern luxusklinika Budapest szívében