Gyomorgyűrű
A gyomorgyűrű egy testsúlycsökkentő eljárás speciális eszköze. Azoknak nyújt megoldást, akik jelentős, az egészséget veszélyeztető súlytöbbletüktől más módszerrel nem tudtak megszabadulni, és a végérvényes gyomorcsonkoló műtétet szeretnék elkerülni. Egy szilikongyűrű behelyezésével a gyomor befogadóképessége jelentősen csökken, ezáltal hamarabb kialakul a teltségérzet, kevesebb kalóriabevitel történik, és ez átlagosan heti 1 kg, tehát egy év alatt jelentős testsúlycsökkenést eredményez. Magyarországon már 1998 óta végeznek gyomorgyűrű-műtéteket.
Mit kell tudni a gyomorgyűrűről?
A gyomorgyűrű egy szövetbarát szilikon gyűrű, amit műtét nélkül, a hasüregen belül a gyomor felső részére, a nyelőcső alá kívülről helyeznek fel. Néhány hét alatt könnyen megszokható a csökkent, 25-30 ml befogadóképesség. A gyűrű feszessége utólag is állítható. Megtanítja a szervezetet a mérsékelt fogyasztásra. Szükség esetén eltávolítható, az emésztőrendszer eredeti anatómiája visszaállítható.
Milyen panaszok esetén jöhet szóba a gyomorgyűrű behelyezése?
A gyomorgyűrű behelyezése bizonyos kritériumok mellett jöhet szóba. Azoknak a 40-es vagy ennél magasabb BMI-vel rendelkező betegeknek - tehát súlyos fokú elhízás esetén - ajánlott ehhez a segédeszközhöz fordulni, akik
- korábbi fogyókúrák, életmódváltó programok során nem tudtak tartósan (öt éve) megszabadulni a túlsúlytól,
- egészségi állapotuk sürgős változást igényel, (társbetegség alakult ki az elhízás miatt)
- nem akarnak végérvényes csonkoló műtétet,
- egészségi állapotuk nem tesz lehetővé más alternatívát, például gyomorballon terápia alkalmazását.
Mit kell tudni a gyomorgyűrű műtétről?
A gyomorgyűrű laparoszkópos technikával behelyezhető, ez az egyik legmodernebb, legkíméletesebb eljárás a testsúlycsökkentő műtétek között. A szervezet számára nem jelent nagy megterhelést a beavatkozás. Az altatásban végzett alacsony kockázatú műtétet követően 1-3 napig kell a kórházban maradni, majd 1-3 hét alatt vissza lehet térni a megszokott életmódhoz, kivéve a bőséges étkezést, melyet a gyűrű által létrehozott kisebb gyomorrész már nem tesz lehetővé.
Milyen következményekkel kell számolni gyomorgyűrű műtét esetében?
Mint minden beavatkozásnak, a gyomorgyűrű műtétnek is lehetnek bizonyos kockázatai. Szövődmények nélkül is szoros orvos-beteg kapcsolatra, szabálykövető magatartásra, önfegyelemre van szükség. A műtét után bizonyos étkezési korlátozásokat be kell tartani, pl.:
- műtétet követően három napig csak folyadék (de szénsavas nem) fogyasztható,
- három hétig csak pépes étel fogyasztható,
- a negyedik héttől lehet fokozatosan visszatérni a szilárd ételek fogyasztásához.
Hosszú távon (évek viszonylatában) ritkán előfordulhat nyelőcsőtágulat, reflux, a gyomorgyűrű diszfunkciója és elmozdulása, gyomorfal kilyukadása. Panasz esetén lehetőség van a gyomorgyűrű eltávolítására, újabb gyűrű felhelyezése ebben az esetben ellenjavalt, más bariátriai műtét kockázata magasabb.
Milyen eredmény várható a gyomorgyűrű műtéttől?
A gyomorgyűrű egy kisebb gyomorrészt hoz létre a nyelőcső alatt, ami hamar megtelik a bevitt táplálékkal, ezért jóllakottság érzés jelentkezik. A terápia része a dietetikai tanácsadás, melynek betartását az új állapot megkönnyíti. Ennek következtében jóval kevesebbet fogyasztunk, heti 1 kg zsírleadásra lehet számítani. További hosszú távú eredmények:
- a testsúly csökkenésével javul az életminőség,
- az elhízáshoz társult betegségek javulnak,
- mozgásszervi panaszok megszűnnek,
- élethossz-kilátások javulnak.
A gyomorgyűrű műtét ára
A gyomorgyűrű műtét ára egyénileg állapítható meg.
Felhívjuk kedves olvasóink figyelmét, hogy az általunk ajánlott klinikán gyomorgyűrű műtétet nem hajtanak végre.