Teniszkönyök - fajtái, kialakulása, tünetei, diagnosztizálása, kezelése, megelőzése
A teniszkönyök a könyökín-gyulladás hétköznapi neve. Az egyik leggyakoribb oka a könyöktáji fájdalomnak, a könyök egyik leggyakoribb sportsérülése, de foglalkozási ártalom is lehet. Leginkább a karjukat aktívan használó 35-55 év közötti férfiaknál jelentkezik. Az alkar orsócsonti feszítő izma, a csuklót és az ujjakat feszítő (nyújtó, kiegyenesítő) izmok inai a felkarcsont alsó külső bütykéhez tapadnak. A teniszkönyök ezeket az izmokat, inakat és a felkarcsont alsó külső részének csonthártyáját is érintő gyulladása.
A teniszkönyök fajtái
A teniszkönyök betegséget a gyulladás lefolyása, kiterjedése, időtartama szempontjából osztályozzuk:
Heveny teniszkönyök esetén a gyulladás akut, frissen kialakult.
A gyulladás kiterjedhet az izomra és ínra vagy a csonthártyára is.
Krónikus teniszkönyök esetén a gyulladás elhúzódó vagy kiújuló, rendszeresen visszatér. Az ín letapadása, meszes lerakódások alakulhatnak ki.
Mitől alakul ki a teniszkönyök?
A teniszkönyök kialakulásában nevétől eltérően nemcsak a sport játszik szerepet, hanem minden olyan tevékenység, ami az alkari feszítő izmokat, a könyök külső oldalán tapadó inakat túlzottan igénybe veszi. A gyakran ismétlődő, monoton, egyoldalú mozgás az alkar feszítő izmait és azok tapadásánál levő inakat megterheli, ez íngyulladáshoz vezet. A túlterhelés következtében az ín mellett a csonthártya is begyulladhat.
Klasszikusan sporttevékenység, például teniszütő lendítése okozza a túlterhelést.
Más hasonló jellegű folyamatosan végzett mozgás, az alkar feszítő izmait igénybe vevő fizikai munka, például csákányozás, ásás, de akár zongorázás is kiválthatja a megterhelést.
Szobafestőknél, vízvezeték-szerelőknél foglalkozási ártalom lehet az egész napos egyoldalú munkavégzés velejárójaként.
A hosszú alkarfeszítő izom megrövidülése is okozhatja a sérülést.
Milyen tünetekkel jár a teniszkönyök?
A teniszkönyök tünetei között megkülönböztető jelentőségű a fájdalom helye és az, milyen mozgatásra lép fel:
A fájdalom a könyökízület külső oldalán jelentkezik
az alkar nyújtásakor, az ujjak széttárásakor,
lassan alakul ki, de fokozódik,
nyújtott könyök mellett a csukló befelé forgatásakor (az alkar feszítő izmai húzódnak),
a könyök és csukló bizonyos mozdulatainál akár a felkarba is kisugározhat.
Tárgyak emelésénél gyengeségérzés jelentkezik az alkarban, amely a felemelést ellehetetleníti, vagy a tárgyak elejtését eredményezi.
A gyengeség a kéz szorító erejét is korlátozza.
A fájdalom korlátozza a mozgást, nem sikerül egészen kinyújtani a kart.
A könyökízület feletti részen a felkarcsont nyomásra érzékeny lehet. Nagyon erős, égő, lüktető fájdalom ezen a területen már csonthártyagyulladásra utal.
Hogyan diagnosztizálják a teniszkönyök betegséget?
A beteg kikérdezése és a fizikális vizsgálat során az orvos felméri a tüneteket, a mozgáskorlátozottságot. A fájdalom helye és jellege alapján felállítja a diagnózist és a kezelési tervet.
Hogyan kezelhető a teniszkönyök?
A teniszkönyök betegség kezelésének célja a fájdalom és a gyulladás csillapítása, a mozgáskorlátozottság megszüntetése és a teherbíró képesség helyreállítása. Konzervatív kezelési lehetőségek mellett műtét is szóba jöhet.
Elsődleges a teljes pihentetés. A tehermentesítés érdekében az alkart helyezzük pólyába vagy rögzítősínbe, és kössük fel a nyakba. Indokolt esetben gipszsínbe teszik.
Mérsékeltebb tünetek, sportolás újrakezdésénél jótékony hatású lehet a teniszkönyök-pánt használata.
Helyi fájdalomcsillapítás krémmel, gyulladáscsökkentés hideg borogatással vagy akár szteroidos injekciózással is történhet.
Fizikoterápia, lökéshullámterápia, gyógytorna, taping a konzervatív kezelés részei. A természetes gyógyulási folyamatot felgyorsítják és támogatják.
Amennyiben a konzervatív kezelés nem hoz kielégítő eredményt, egynapos, altatásos műtét során a megrövidült izmot és inat meghosszabbítják, ezzel megszüntetik a baj eredetét.
Hogyan előzhető meg a teniszkönyök?
A teniszkönyök a túlterhelés kerülésével előzhető meg első sorban. Ennek érdekében:
sportolás, egyoldalú munka során tartsunk rendszeres pihenőt,
izommunka után végezzünk nyújtást,
ne emeljük hirtelen az edzést, illetve edzetlenül ne végezzünk egy alkalommal túlzottan sok, egyoldalú terhelést jelentő munkát (pl. ásás, lapátolás, csákányozás).
Mit kell tudnunk még a teniszkönyök betegségről?
A legújabb kutatások szerint a betegség hátterében sokszor az izomrövidülés áll. A megrövidült feszítő izmok miatt terhelődik, és a húzás miatt gyullad be a csonthoz tapadó ín, illetve csonthártya. Az izomrövidülésről és megelőzéséről olvasson tovább.
Rólunk
Modern luxusklinika Budapest szívében
Rólunk
Küldetésünk, hogy olvasóink megtalálják a számukra megfelelő orvost és az ideális klinikát.