A lúdtalp fajtái, tünetei, okai, diagnosztizálása, kezelése és megelőzése
A láb hárompontos alátámasztása és boltíves felépítése a legkiválóbb, legterhelhetőbb statikai felépítés. A három pont (a sarokcsont gumója, az első és az ötödik lábközépcsont feje) között emelkedik a boltíves szerkezet, melyet szalagok és izmok tartanak.
A lúdtalp a láb boltozatos szerkezetének rendellenességét jelenti: a hosszanti és a harántboltozat ellaposodása, a boltozat süllyedése a lábfej mind a 26 csontját, 33 ízületét, valamennyi szalagot, inat és izmot érinti, egyesekre fokozott terhelést hárít.
Az alátámasztás megváltozása az egész testre hatással van: befelé fordul a térd, a csípő behajlik, a fenék kitolódik. A lúdtalp népbetegség, a leggyakoribb statikai eredetű betegség, a lábfájdalom egyik leggyakoribb oka, ám sokan nem tekintik bajnak, amíg nem fáj. A fájdalom idővel a mozgásrendszer más pontjain (boka, térd, csípő, derék) is jelentkezhet a lúdtalpból eredően.
A lúdtalp fajtái
A lúdtalp nem veleszületett rendellenesség. A talpboltozat csak a járás során, gyerekkorban alakul ki, de felnőttkorban is lesüllyedhet a korábban egészséges boltozat. A lúdtalp fajtáit mértéke és kialakulása szerint különböztetjük meg.
A hosszanti boltozat süllyed meg mérsékelt lúdtalp esetén, a kialakulás első szakaszában.
A harántboltozat is lesüllyed, ezzel a teljes lúdtalp kialakult.
A lúdtalp okai
A lúdtalp kialakulásának több oka is lehet, legtöbbször ezek közül több együttesen jár.
Genetikailag laza szalagok már a boltozat kialakulásánál rosszul teljesítenek, ennek következtében alakul ki a gyerekkori lúdtalp: szinte a járásindulással egyidejűleg eleve, süllyedt lábboltozat alakul ki, mert a laza szalagok nem képesek tartani a kisebb terhelést se.
A testsúlynövekedéssel járó terhelésnek nem tudnak eleget tenni a lábboltozat szalagjai, ezért alakul ki serdülőkorban, terhesség alatt lúdtalp.
Az izmok edzetlensége is okozhatja a gyerekkori lúdtalpat: idő előtti lábraállítás, túlterhelés, sima talajon való járás, mozgásszegény életmód nem ad lehetőséget az izmok megfelelő használatára, erősödésére.
Állómunka, túlsúly, aszfaltozott talajon való futás olyan túlterhelést jelent, amit a szalagok és izmok nem viselnek el károsodás nélkül, ezért lesüllyed a lábboltozat.
Milyen tünetekkel jár a lúdtalp?
A lúdtalp látható tünete a lesüllyedt talp. Nem mindig okoz folyamatosan érezhető tüneteket, sokszor pedig nem a talpon jelentkeznek a tünetek.
Begyulladt lúdtalp. A lesüllyedt boltozat fájdalma az inak, szalagok és izmok túlterhelése következtében járás közben vagy utána erősödik. A fájdalom a fáradékonyságtól a mozgásképtelenségig terjed.
Ízületi deformitások a lábfejen. A rossz alátámasztás következtében bütyök, kalapácsujj, bokasüllyedés a lúdtalp velejárójaként, következményeként alakul ki.
A mozgásrendszer egyéb deformitásai. Rossz testtartás, X-láb a lúdtalp következményeként alakulhat ki.
Bőrkeményedések. A lábfejen a rossz alátámasztás miatt megbomlik az izomegyensúly. A túlterhelt területen bőrkeményedés alakul ki a túlzott nyomódás következtében.
Fájdalom a talpon kívül a bokában, térdben, csípőben, derékban.
Ízületi kopás az anatómiai helyzettől való eltérés következtében a bokában, az öregujj tőízületében, térdben, csípőben.
Hogyan diagnosztizálják a lúdtalpat?
A lúdtalpat laikusként a vizes talp lenyomatával ellenőrizhetjük: a belső talpél talajra érését ez megmutatja. A panaszok, látható deformitások mellett általában fizikális vizsgálat elegendő, nincs szükség képalkotó vizsgálatokra, de egy újabb eljárás a podoszkóp és annak számítógépes kielemzése, valamint képi megjelenítése részletes és pontos képet ad az egyedi deformitásról. A podoszkóp (talptükör) a nyomódó és kórosan nyomódó felületeket érzékeli és mutatja meg. Járásanalízis vizsgálattal kiegészítve a kezelési terv is hatékonyabban dolgozható ki.
Hogyan kezelhető a lúdtalp?
A lúdtalpbetét a legismertebb módszer, gyerekkorban valóban kezelésre, felnőttkorban a tünetmentes állapotot és rosszabbodás megakadályozását célozza meg.
Egyéb, kevésbé ismert módszerek:
Gyerekkori lúdtalp esetén nem feltétlenül rendel az orvos azonnal lúdtalpbetétet, hanem a láb izmainak erősödését célzó gyógytornával, egyenetlen talajon járással, lúdtalpszőnyeggel történik a fejlesztés. A sarokcsont bedőlése szupináló cipővel védhető ki, de ezt is csak orvosi javaslatra vegyük.
A lúdtalp kialakulásának szakaszában, az izmos rögzítettség állapotban altatásban helyrehozható a boltozat, gipszrögzítésben helyben tartható.
Későbbi szakaszban, a szalagos rögzítettség, majd még később, a csontos rögzítettség állapotban már nincs ilyen lehetőség a deformitás megszüntetésére. Ekkor kap szerepet a lúdtalpbetét. Meghatározott időnként ellenőrizni kell a lúdtalp állapotát: a növekedés idején a láb mérete miatt későbbiekben a betét elkopása miatt új lúdtalpbetétet kell csináltatni, hogy mindig a szükséges helyen és mértékben nyújtsa az alátámasztást.
Ortopédiai csontkorrekciós műtétre ritkán kerül sor lúdtalp miatt, ám a vele járó következmények (bokasüllyedés, bütyök, kalapácsujj) okozta fájdalom és kopás bizonyos esetekben szükségessé teheti.
Begyulladt lúdtalp esetén pihentessük vízszintesen az alsó lábszárat. Terhelés nélkül végezzünk gyógytornát. Használjunk fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő krémeket. Fizikoterápiás kezeléssel egészítsük ki a fájdalomcsillapítást.
Hogyan előzhető meg a lúdtalp kialakulása?
A lúdtalp kialakulásának, különösen rosszabodásának megelőzéséért, valamint a fájdalmas tünetek enyhítéséért sokat tehetünk.
Veleszületett laza, gyenge szalagrendszer esetén különösen ügyeljünk a túlsúly megelőzésére, az izmok erősítésére. Ennek érdekében a szülők tehetnek a gyerekük egészségéért, ha tudnak saját lúdtalpukról.
Felnőttkorban folytassuk a gyerekkorban elsajátított mindennapos lábtornát.
Ahol tehetjük, járjunk mezítláb egyenlőtlen talajon.
Kellően tágas, de jól tartó cipőt hordjunk, magassarkút csak alkalmi esetekben.
Sportoláshoz, álló munka esetén különösen fontos a lábfejnek jó tartást biztosító cipő.
Ha már van lúdtalpbetétünk, folyamatosan hordjuk, és időnként csináltassunk újat.
Milyen gyakorlatok képezik a lúdtalp tornát?
A lúdtalp torna elemei lazító, nyújtó, erősítő gyakorlatokat tartalmaznak. Megmozgatják a lábfej kevéssé használt részeit, nyújtják a túlterhelt, görcsös izmokat, lazítják a feszes inakat. Reggel még az ágyból felkelés előtt bemelegítésként, este pihenésképpen végezzük akár tévénézés közben.
Lábfejkörzés reggel: fekvésben emeljük a függőlegesre lábunkat, körözzünk be- és kifelé lábfejünkkel. Pedálozzunk előre-hátra a lábfejjel. Hajlítsuk be a lábujjakat amennyire csak tudjuk, majd feszítsük hátra és szét.
Medvejárás este: mezítláb a szőnyegen járkáljunk külső talpélünkön, a lábujjakat kanyarítsuk befelé. Járkáljunk sarkon, a lábfej első részét emeljük meg, feszítsük vissza. Járjunk lábujjhegyen. Váltogassuk ezeket a járásmódokat.
Szórjunk ki apró tárgyakat a földre (dobókocka, kavics), és lábujjainkkal fogva szedegessük össze egy tálba őket.
Fogjunk lábujjunk közé ceruzát és így rajzoljunk egy papírra ábrákat.
Rólunk
Modern luxusklinika Budapest szívében
Rólunk
Küldetésünk, hogy olvasóink megtalálják a számukra megfelelő orvost és az ideális klinikát.