Az ó-láb okai, tünetei, diagnosztizálása, kezelése és megelőzése
Az ó-láb az alsó végtagot érintő veleszületett, vagy a növekedés során kialakult átmeneti vagy tartós deformitás. Az egészséges egyenes tengelyállástól eltérően a felső és alsó lábszárcsont szöget zár be, a bokák egymáshoz illesztése esetén a térdek egymástól több centiméter távolságban vannak, így a két lábszár kifelé görbülve - ahogy az elnevezés is jelzi -, O alakban helyezkedik el.
Az ó-láb nemcsak esztétikai kérdés. A rossz terhelés következtében további ortopédiai problémák forrása lesz, ezért gyerekkori kialakulásától kezdve rendszeres kontroll, kezelés szükséges. A továbbiakban a rendellenesség okairól, kezeléséről és megelőzéséről olvashatnak.
Az ó-láb okai
Az ó-láb okai között többféle fejlődési folyamatot találunk - természetes, nem kóros folyamat, de csontfejlődési zavar, örökletes tényező is állhat a háttérben attól függően, melyik életkorban jelentkeznek, és hogyan változnak a tünetek:
Örökletes jellegű az ó-láb, ha a felmenők között már előfordult ez az ortopédiai elváltozás.
Természetes ok lehet a magzati kényszertartás: kis mértékben minden csecsemő lába görbe. Ha valóban csak erről van szó, az első években folyamatosan kiegyenesedik a lábszár.
Csontfejlődési zavar, csontlágyulás, angolkór áll a háttérben, ha az ó-láb a növekedés során alakul ki, vagy súlyosbodik a terhelés hatására.
Blount-betegség esetében a csontok egyenlőtlenül növekednek: a külső oldaluk intenzívebben nő. A csecsemőkori görbe láb nem egyenesedik ki, sőt, a terhelés hatására súlyosbodik. Először az alsó lábszár, majd a felső is görbül.
Veleszületett kötőszöveti lazaság esetében elsősorban nem a csontok görbék, hanem az ízületek (boka, térd) nem képesek a megfelelő helyzetben tartani azokat.
Gyenge izomzat és túlzott terhelés együttesen okozza az ó-láb kialakulását, ha a gyermek nem saját erejéből kezd felállni, járni, hanem bébikomppal, más “járássegítő” eszközzel, vagy kézen fogva “sétáltatva”. Ehhez hasonló okok állnak a focisták jellegzetes lábformájának hátterében: a serdülőkori vagy még azt megelőző túlzott edzés, stoplis cipő, hirtelen növekedés, gyors testsúlyváltozás együttesen vagy külön-külön is sok esetben eredményezi a csontok vagy térdízület rendellenes fejlődését.
Az ó-láb tünetei
Az ó-láb külső tünetei jól láthatók laikusok számára is: a lábszárak kifelé görbülnek, míg a bokák összeérnek, a térdek között kisebb rés vagy jelentősebb távolság van. Attól függően, hogy az alsó, felső vagy mindkét lábszárcsontot érinti-e a görbület, a vádlik is nagyobb távolságba kerülnek egymástól. A lábfej jellemzően erősebben nehezedik a külső talpélre, a cipősarok külső része erősebben kopik, a cipő kifelé taposódik ki. A járás - különösen túlsúly esetén - jellegzetesen kacsázó.
A tünetek között szerepel fájdalom, fáradékonyság, kisebb teljesítőképesség, belső tünetek között térdízületi kopás, lúdtalp.
Az ó-láb diagnosztizálása
Az ó-láb diagnosztizálását ortopéd orvos végzi. Csecsemő- és kisgyermekkorban az ortopédiai szűrések során többször is szemrevételezi és fizikai vizsgálattal ellenőrzi a lábszárak és ízületek állapotát. Amennyiben a járás során nem egyenesedik ki a csecsemőkori görbület, kontrollvizsgálatra rendel vissza.
Ha a gyerek bármely életkorban fájdalomra panaszkodik, sántikálni kezd, vagy más, korábban nem észlelt jellegzetesség alakul ki, ortopédiai vizsgálat szükséges.
Képalkotó vizsgálattal (röntgen, CT, MR) pontosan kimutatható, a csontok mely részét érinti az elváltozás, így a deformitás okaira is pontosan fény derül, ami elengedhetetlen a szükséges kezelés meghatározásához.
Az ó-láb kezelése
Az ó-láb kezelése az életkortól, az elváltozás okaitól és súlyosságától függően a konzervatív módszerektől a műtétig terjedően többféle lehet, mindig a legelviselhetőbb, legkisebb kellemetlenséggel járótól kiindulva, egyéni kezelési tervvel. A kezelés célja lehet a görbület súlyosbodásának megelőzése, az egészséges fejlődés biztosítása, a görbület okának megszüntetése, a deformitással járó fájdalom enyhítése, a terhelés jobb alátámasztása. Mivel az ó-láb gyerekkorban kialakuló betegség, a kezelésben a szülő szerepe is meghatározó.
A csecsemőkori görbület rendszerint a megfigyelésnél többet nem igényel. Ne mulasszuk el az ajánlott időben az ortopédiai szűrővizsgálatokat!
Minden esetben gondoskodjunk a megfelelő D-vitamin és ásványi anyag bevitelről. Megállapított hiány, felszívódási zavar esetén a szükségletet megfelelő mértékben pótolni kell.
Gyógytorna segít az izmok erősítésében, az ízületek egészséges fejlődésének támogatásában. Tanuljuk meg a gyógytornásztól, és építsük be a napi rutinba, játékosan végezzük a gyerekkel együtt - a motiválás, jókedv megőrzése nagymértékben a szülő feladata.
Talpbetét, szupinált vagy ortopéd cipő segít a kellő alátámasztásban.
Fájdalmat enyhítő kineziotape szalag a tüneti kezelés része lehet.
Rögzítő sínt rendel az orvos abban az esetben, ha csontnövekedési zavar (pl. Blount-betegség) vagy a térdízület gyengesége áll a háttérben. Ezt éjszaka és/vagy nappal kell viselni.
Súlyosabb esetben műtéttel lehet korrigálni a csontnövekedési zavart, amennyiben a csontvégek külső oldali növekedési lemeze okozza a problémát, és más módszer nem hozott kellő eredményt.
Az ó-láb megelőzése
Az ó-láb megelőzéséért nagyon sokat tehetnek a szülők, amennyiben nem örökletes tényezőről van szó elsősorban az egészséges fejlődés feltételeinek biztosításával. Ennek érdekében ajánlott
az egészséges táplálkozás kialakítása a szoptatástól kezdve a zöldség-gyümölcsfélék, hús és tejtermékek megkedveltetéséig, az édességek minél teljesebb körű mellőzésével,
minél több és gazdag mozgásformák beiktatása a mindennapos tevékenységek körébe, a járástanulás és más mozgások önálló végrehajtásának átengedése, “járássegítők” mellőzése, túl sok ülés (képernyőzés, pihenőszék, autósülés) kerülése,
az egészséges testsúly megőrzése,
D-vitamin és ásványi anyag szükséglet kielégítése szükség esetén pótlással,
rendszeres ortopédiai vizsgálat.
Rólunk
Modern luxusklinika Budapest szívében
Rólunk
Küldetésünk, hogy olvasóink megtalálják a számukra megfelelő orvost és az ideális klinikát.