Vállprotézis műtét
A vállprotézis műtét célja a fájdalom megszüntetése és a mozgásfunkció javítása, minél teljesebb helyreállítása. Jelentős eredménynek számít, ha a műtétet megelőző állapothoz képest a mozgásterjedelem az egészségesnél némileg szűkebb lesz. Ez az operáció a harmadik leggyakrabban végzett, de jelentősen ritkább ortopédiai beavatkozás.
Cikkünkben leírjuk, milyen az ép vállízület felépítése, hogyan helyettesíti ezt a vállprotézis, hogyan rögzítik, és mikor szükséges a beültetése. Megismerheti a vállprotézis fajták vannak és a műtéti technikákat alkalmaznak. Megtudhatja, hogyan zajlik a műtét, mi a vállprotézis ára, milyen rizikóval jár, és milyen előnyöket jelent a protézis beültetése az Ön életében.
Az egészséges váll felépítése
A váll felépítését és funkcióját tekintve a szervezet legnagyobb mozgástartománnyal rendelkező, ám éppen ezáltal legsérülékenyebb ízülete. Kis felületen találkozik a felkarcsont, a lapocka és a kulcscsont végződése, melyet ínszalagok, izmok hálózatából álló lágyrészköpeny, a rotátorköpeny vesz körül. Ennek feladata a mozgékonyság, egyúttal a stabilitás biztosítása. Bár a testsúly nem terheli a vállat, karemelésnél, különösen súllyal történő emelésnél, lendületből kivitelezett mozgásnál nagy erőhatás éri.
Mikor van szükség vállprotézis beültetésére?
Vállprotézis beültetése akkor szükséges, amikor a vállízület sérülése miatt a fájdalom az éjszakai pihenést is akadályozza. Továbbá annyira beszűkült az ízület, hogy az önellátó hétköznapi tevékenységek sem kivitelezhetők, mint például az öltözködés, fésülködés. Műtétre általában akkor kerül sor, ha a konzervatív kezelés nem hoz eredményt.
Orvosi szempontból javasolt a vállprotézis beültetése
- ha a csúszó porcfelszín elkopott,
- vagy a felkarcsont feje elégtelen vérellátás következtében elhalt,
- vagy olyan ínsérülés áll fenn, amin másképpen nem lehet segíteni,
- idős korból vagy elhasználódásból eredő elsődleges vagy korábbi sérülések, porcleválás, ismétlődő ficamok nyomán kialakult másodlagos kopás esetén,
- bizonyos esetekben súlyos törések helyreállítására.
- Egyes esetekben a vállízület anatómiai berendezése olyan, hogy az fokozza a sérülésveszélyt és ennek mentén kialakuló porckopást.
Mi a vállprotézis - anyaga, élettartama, felépítése és mérete
A vállprotézis a károsodott természetes ízületet pótló, és annak helyére beültetett gyógyászati segédeszköz. Az időben elvégzett műtét esetén újra lehetővé teszi mindazokat a mozgásokat, amelyeket az egészséges váll lát el. A vállprotézisek jelentősen fejlődtek az utóbbi években, évtizedekben.
Anyaga
A vállprotézis anyaga fém és műanyag. A teljes vállprotézis a felkarcsontba illesztett fém részből és a lapocka vápájába illesztett fém/ polimer műanyag inzert elemből áll.
Élettartama
A vállprotézisek élettartama típusuk függvényében változik, általában 15 év, inverz protézis esetében 10 év.
Felépítése
A vállprotézis felépítése szerint rekonstruálhatja a természetes ízület mindkét tagját (anatómiai) vagy csak az egyik részét (hemiprotézis), de helyettesítheti úgy is, hogy az ízület félgömb és vápa része nem a természetessel azonosan, hanem felcserélve helyezkedik el (inverz vagy reverz). Teljes protézis két alkotóeleme a felkarcsontba szárral illeszkedő rész, és a lapocka csontos vápájába csavarozott rész.
Mérete
A protézis mérete az egyéni alkathoz illeszkedik a minél nagyobb stabilitás, egyúttal a mozgathatóság érdekében. A felkarcsontba illeszkedő szár hosszúságát, a félgömb fejet több méretben és szögben rendelkezésre álló típusok közül választja meg az orvos.
A vállprotézis fajtái
A vállprotézis fajtáit 5 kategóriába sorolhatjuk. Az Önnek szükségeset aszerint választja meg az ortopéd sebész, hogy az ízület mely része károsodott leginkább, milyen mozgásokat képes illetve nem képes elvégezni. A károsodás helye, oka és mértéke mellett figyelembe veszi életkorát is. A protézis pótolhatja a teljes ízület mindkét elemét vagy csak az egyiket, az anatómiai helyzetben vagy azzal ellentétes felépítésben.
- Az anatómiai protézis az elhalt csontot vagy elkopott porcot pótolja a természetes ízületet rekonstruálva. Fél- vagy teljes protézis lehet.
- Teljes protézissel a lapockai részt is cserélik. Amennyiben a rotátorköpeny ép és funkcióképes, teljes anatómiai protézissel visszaállítható az ízület szinte teljes mozgásfunkciója. Elsősorban fiatalabbaknak, aktívaknak megfelelő. A rehabilitációs időszak hosszabb, de kedvezőbb végeredményt nyújt.
- Fél- vagy hemiprotézist ültetnek be a felkarcsont törésénél, mely biztosítja az eltört csontrészek stabil rögzítését.
- A felszínpótló protézis csak a felkarfej porcfelszínét borítja be, ezzel a felkarcsont állománya megőrizhető, amennyiben a vápát borító porcfelszín ép. Ritkán, többnyire 50 év alattiaknál alkalmazzák.
- A reverz vagy inverz protézis a természetes vállízület részeit megfordító szerkezet, a félgömb elem a lapockába illeszkedik, a felkarcsontba illeszkedő rész képezi a vápát. A rotátorköpeny sérülése, ínszalagszakadás vagy a mozgásfunkció hosszú kiesése miatti izomvesztés, rosszabb csontállomány esetén, idősebbeknél alkalmazzák. A protézissel a fájdalom megszűnik, az ízület forgáspontja kissé kijjebb kerül, a sérült rotátorköpeny helyett a deltaizom mozgatja.
Milyen műtéti lehetőségek vannak a vállprotézis beültetésére?
A vállprotézis beültetése az ízület feltárásával, a károsodott részek eltávolításával és a protézis rögzítésével történik. Ennek során az orvos a rögzítés módját és a műtéti technikát az adott lehetőségek közül úgy választja meg, hogy az optimálisan várható eredmény mellett a lehető legkisebb sérüléssel járjon a beavatkozása, ezzel is kímélve a csontállományt és a lágyrészeket.
- Hagyományos feltárással az orvos az inak, izmok átvágásával jut el az ízülethez. A gyógyulás során ezeknek a szöveteknek is vissza kell nyerniük épségüket és működőképességüket, és ez hosszabb időt vesz igénybe.
- Szövetkímélő vagy minimal invazív technikával kisebb bemetszésen keresztül, az izmok és inak kisebb vágásával vagy teljes megkímélésével tárja fel az orvos a műtét helyét. Ez a technika gyorsabb rehabilitációt, kisebb vérzést, fertőzésveszélyt és fájdalmat jelent.
Vállprotézis rögzítési módjai
A protézis elemeinek rögzítése cementtel vagy anélkül is történhet. Az orvos a csontállomány állapota, a páciens életkora és általános erőnléte, aktivitása, valamint az ízület állapota alapján dönti el, hogy melyik rögzítési módtól várható az Ön számára legkedvezőbb eredmény.
- Cementes rögzítés esetén a protézis felkarcsontba illeszkedő szárát orvosi cementtel rögzíti az orvos. A félgömb részt fémcsavarokkal rögzíti a lapockához.
- Cement nélküli rögzítést jó csontállomány mellett, fiatalabb korban alkalmaznak, amikor várható, hogy a csontszövetbe “beépül” a protézis, illetve az életkorból adódóan várható, hogy szükség lesz majd a későbbiekben a protézis cseréjére.
A vállprotézis-műtét menete
A vállprotézis-műtét menete első lépéseként orvosa kiválasztja az Ön számára legkedvezőbb műtéti technikát, rögzítési módot és a megfelelő protézist. Elmagyarázza Önnek a beavatkozás lépéseit, tájékoztatja Önt a megelőző vizsgálatokról, és elmondja, mik az Ön teendői.
- Műtét előtt képalkotó és rutin labor-, EKG és belgyógyászati vizsgálatokkal ellenőrzik általános egészségi állapotát, feltérképezve esetleges belgyógyászati vagy krónikus betegségeit a minél biztonságosabb állapot eléréséért a műtét és rehabilitáció idejére. Az altatóorvossal való konzultáció során az orvos az altatáshoz szükséges körülményeket vizsgálja.
- A műtétet altatásban vagy vezetéses (plexus) érzéstelenítésben, félig ülő, dőlt testhelyzetben végzik. Antibiotikumos, fájdalom-és vérzéscsillapító kezelést alkalmaznak.
- Az orvos a váll elülső felén 10-12 cm-es bemetszést ejt. A kopott, sérült részek eltávolítása után kerül sor a betegség függvényében kiválasztott protézis beültetésére és rögzítésére.
- Szívócső behelyezésével rögzítőkötés kerül a vállra. A kart kartartó hevederben rögzítik.
Milyen javulás várható a vállprotézis-műtéttől?
A vállprotézis-műtét után a mozgást lehetetlenné tevő fájdalma megszűnik, visszanyeri mozgáslehetőségét. A javulás mértéke a műtét előtti állapottól is függ: a műtét ugyan bármely életkorban elvégezhető, de az időben végzett beavatkozás után jelentősebb mértékű a gyógyulás. Amennyiben a műtét előtti állapot rosszabb, elhanyagoltabb volt, úgy a helyreállítás is korlátozottabb. A műtét előtti szakorvosi vizsgálat alapján az orvos előre látja ennek mértékét.
- Karját a gyógytorna végzésével egyre szélesebb tartományban és kevesebb fájdalommal tudja mozgatni.
- Fájdalma jelentősen csökken vagy megszűnik.
- Ismét el tud végezni olyan hétköznapi mozdulatokat, melyek az önellátáshoz szükségesek.
Mire lehet számítani vállprotézis műtétet után?
A műtétet követően három éjszakát kell a klinikán tölteni. Az első napokban fájdalomcsillapító, trombózis megelőzése érdekében véralvadásgátló, fertőzés, gyulladás megelőzéséért antibiotikum adása a történik. A második napon a szívócső eltávolítása, kötéscsere következik. Ekkor megkezdődik a gyógytorna a mozgásfunkciók minél teljesebb helyreállításáért. Amennyiben ez a posztoperatív időszak zavartalanul telik, otthonában folytatódik a lábadozás.
A műtét utáni tizedik napon van a varratszedés. Az első hat hétben kartartó rögzíti a kart az átvágott izmok gyógyulásának segítésére, ezt fokozatosan lehet elhagyni. Ez alatt az idő alatt kímélő életmód javasolt (nem szabad autót vezetni, egy pohár víznél nagyobb súlyt emelni, a kart a váll fölé emelni).
A várható teljes mozgásfunkció elérése a 3-4. hónapra tehető. Az eredményt jelentősen befolyásolja a rotátorköpeny kiinduló, műtét előtti állapota, általános fizikai erőnléte és a gyógytornász vezetésével elsajátított és szakszerűen végzett gyógytorna. A műtét utáni gyógytorna és a gyógyulás folyamata a linken található cikkben olvasható.
Vállprotézis-műtét várólista nélkül
Vállprotézis-műtét várólista nélkül a diagnózist követően rövid időn belül, az első orvosi konzultáció után akár egy-két hét múlva megtörténhet! Amennyiben vállprotézisre van szüksége, a kielégítő eredmény érdekében javasolt azt minél előbb, kevesebb izomvesztés, izomrövidülés, a rotátorköpeny minél kisebb károsodása mellett elvégezni.
Miután hosszabb konzervatív kezelés, gyógyszeres fájdalomcsillapítás, esetleg artroszkópos vagy más műtét után bizonyossá válik Önnél a vállprotézis beültetésének szükségessége, azzal szembesül, hogy társadalombiztosítási ellátás keretében erre akár hónapokat is várnia kell.
Magánklinikai ellátást választva nemcsak kényelmes helyen, a legújabb technikával felszerelt műtőben nagy tapasztalattal rendelkező specialisták egyike végzi el Önnél a szükséges beavatkozást, hanem mindez rövid határidőn belül, az Ön számára legoptimálisabb protézissel és műtéti technikával valósul meg.
Vállprotézis ára
A vállprotézis ára 2.420.000 forinttól indul. Az ár tartalmaz 3 éjszaka kórházi ellátást extra színvonalú luxus környezetben professzionális személyzettel és felszereltséggel, kiváló megközelíthetőséggel. A műtét így nemcsak orvosi szempontból zajlik az Ön számára optimálisan, de pszichés állapotát is jól kondicionálja a mielőbbi gyógyulás érdekében.
Vállprotézis műtét tb támogatással
A klinikán nincs lehetőség tb támogatott vállprotézis-műtét igénybe vételére! Társadalombiztosítási ellátás keretében csak úgy jut vállprotézishez, ha a várólistára feliratkozva majd sorra kerül. A bizonytalan hosszúságú várakozási idő ronthat egészségi állapotán, és így kedvezőtlenebb feltételekkel áll a műtét, illetve a rehabilitáció elé.
Válassza ezért a magánklinikai műtétet, ami egy-két héten belül megtörténhet.
Vállproblémája sok fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal jár, ideje, hogy megszabaduljon ettől az állapottól. Az indokolttá vált műtétet ne halogassa tovább, éljen a magánklinikai ellátás előnyeivel.
A vállprotézis-műtét szövődményei
A vállprotézis műtét szövődményeit az előzetes kivizsgálással nagy mértékben ki lehet szűrni. Ennek ellenére ritkán előfordulhatnak nem várt események, amelyekről fontos tudnia.
- Fertőzésveszély. Sebfertőzés antibiotikumos kezelés mellett ritka szövődmény. Ennek következtében a protézis kilazulhat. Szükséges lehet a protézis cseréjére.
- Trombózisveszély. Műtét után általában néhány hétig véralvadásgátló adása szükséges a beavatkozást követően kialakuló fokozott véralvadékonyság ellensúlyozására.
- Ficam. Ha a beültetett protézis elhagyja a helyét, kimozdul, újabb műtéti beavatkozással lehet visszahelyezni.
Rólunk
Modern luxusklinika Budapest szívében
Rólunk
Küldetésünk, hogy olvasóink megtalálják a számukra megfelelő orvost és az ideális klinikát.