Terheléses EKG vizsgálat
A terheléses EKG vizsgálat olyan diagnosztikai módszer, mellyel fizikai aktivitás közben - amikor a szervezetnek több oxigénre van szüksége - mérik és rögzítik a szívben zajló elektromos folyamatokat. A szív működésének minőségét a fizikai aktivitás során ábrázolja. Elégtelen működés során relatív oxigénhiány alakul ki, és ez kimutatható az EKG-görbe eltéréseivel.
Mire alkalmas a terheléses EKG vizsgálat?
A terheléses EKG vizsgálattal diagnosztizálhatók azok a kóros állapotok, amelyek fizikai aktivitás során állnak be a szív működésében. Továbbá olyan betegségek kimutatására alkalmas, amelyek kimutatására a nyugalmi EKG vizsgálat nem alkalmas, például
- a szívbillentyűk és nagyerek működésére,
- a terhelést követő szakaszban bekövetkező ingerületvezetési zavarok kimutatására,
Terheléses EKG vizsgálattal lehet ellenőrizni
- a szív vérellátását,
- azt, hogy a koszorúerek megnövekedett oxigénigény (fokozott fizikai aktivitás) mellett mennyire képesek elegendő mennyiségű vért szállítani a szívizomnak,
- azt, hogy oxigénhiány milyen tüneteket vált ki a szívizomnál (fájdalom, nehézlégzés, ritmuszavar).
Mikor szükséges terheléses EKG vizsgálat?
Terheléses EKG vizsgálat szükséges olyan betegségek esetében, amikor a kimutatható jelek csak fizikai aktivitás hatására jelentkeznek (angina, szívritmuszavar), de része kardiológiai kivizsgálásnak, sportolók rendszeres egészségi állapotfelmérésének, valamint a szív- és érrendszeri szűrővizsgálat része is.
A szakorvos kérheti a vizsgálatot
- koszorúér-betegség megállapítására,
- bizonyos tünetek (légszomj, mellkasfájdalom, szédülés) esetén,
- megelőző terápia eredményességének ellenőrzésére,
- megfelelő edzésterápia megállapítására,
- súlyos szívbetegségek kockázatának megállapítására.
Hogyan történik a terheléses EKG vizsgálat?
A terheléses EKG vizsgálat során ellenőrzött körülmények mellett végzi a testmozgást a páciens. Elektródákat helyeznek el a mellkason, ezen kívül vérnyomásmérőt is felhelyeznek a karra. A fizikai aktivitás futópadon vagy szobabiciklin történik, ezért javasolt kényelmes ruházat, sportcipő viselése.
- Előzetesen tájékoztatni kell a kardiológust az állandóan szedett gyógyszerekről, hogy eldönthesse, bevegyük-e a vizsgálat előtt, vagy se.
- A vizsgálatot elrendelő szakorvos határozza meg, mekkora terhelés mellett történjen a vizsgálat, meghatározza az elérendő percenkénti pulzusszámot.
- Miután megkezdődik a terhelés, folyamatosan ellenőrzik a pulzusszámot, vérnyomást, szívritmust.
- A terhelés emelése a szobabicikli ellenállásának vagy a futópad gyorsaságának/ dőlésszögének emelésével történik.
- A terhelés végeztével a pulzusszám normalizálódásáig monitorozással tart a pihenési szakasz.
- A leletezés a vizsgálat után azonnal megtörténik.
Mennyi ideig tart a terheléses EKG vizsgálat?
A terheléses EKG vizsgálat ideje kb. fél- egy óra. Felkészülést, előkészületet nem igényel. A mozgástevékenység az előre meghatározott ideig, általában fél óráig tart. Ezt követi a pihenési szakasz. A páciens a vizsgálat eredményét azonnal megkapja, ez azonban lehet, hogy csak felvet vagy kizár bizonyost gyanút, és további kardiológiai szakorvosi véleményezést, esetleg további vizsgálatokat, kezelést indikál.
Mennyibe kerül a terheléses EKG vizsgálat?
A terheléses EKG vizsgálatot a Komplex és a Superior menedzserszűrés csomag tartalmazza, melyek árairól a linkre kattintva tájékozódhat.
Rólunk
Modern luxusklinika Budapest szívében
Rólunk
Küldetésünk, hogy olvasóink megtalálják a számukra megfelelő orvost és az ideális klinikát.